Imagine

AFIȘUL FESTIVALULUI ediția a III-a 2018

44628818_1840742265963254_3234374248088731648_n

Reclame

PREMII ACORDATE LA FESTIVALUL-CONCURS REGIONAL DE TEATRU ȘCOLAR ”ION SĂSĂRAN” Ediția a II-a

PREMII ACORDATE LA FESTIVALUL-CONCURS REGIONAL DE TEATRU ȘCOLAR ”ION SĂSĂRAN”
Ediția a II-a – 29 nov. 2014

PREMII SPECIALE:

Trofeul pentru „Cel mai bun spectacol”: piesa „GO Ionel” – după I.L. Caragiale – trupa Parol – Școala Gimnazială I.L.Caragiale Baia Mare, îndrumător Radu Bogoviț

mostra0388_1024x683

Premiul Asociației culturale Ion Săsăran pentru cel mai bun actor: Tiut Cristian – Școala Gimnazială George Coșbuc Baia Mare, în rolul elevului Ionescu din piesa „Castravetele” – adaptare după I.L. Caragiale, îndrumător Maria Dragoș

Castravetele13

Premiul Asociației culturale Ion Săsăran pentru cea mai bună actriță: Rus Ioana – Școala Gimnazială I.L.Caragiale Baia Mare, în rolul Goe din piesa „GO Ionel” – după I.L. Caragiale, îndrumător Radu Bogoviț

mostra0380_512x768

SECȚIUNEA SCENETĂ:

Învățământ primar:
Locul I: trupa Exploratorii – Școala Gimnazială Recea, structura Săsar, cu piesa „Călătorie în timp” – creația trupei, îndrumător Irina Săsăran

mostra0235_1024x683

Locul II: trupa Clastig – Școala Gimnazială George Coșbuc Baia Mare, cu piesa „Castravetele” – adaptare după I.L. Caragiale, îndrumător Maria Dragoș

Castravetele9

Locul III: trupa Steluțele – Școala Gimnazială Recea, structura Lăpușel, cu piesa „Ridichea uriașă” – autor necunoscut, îndrumător Teodora Tămaș

mostra0073_1024x683

Premiu special: trupa Curcubeu – Școala Gimnazială Recea, structura Lăpușel, cu piesa „Există Doamne-Doamne?” – autor eleva Costin Adina, îndrumător Anamaria Rus

mostra0317_1024x683

Învățământ gimnazial:
Locul I: trupa Parol – Școala Gimnazială I.L.Caragiale Baia Mare, cu piesa „GO Ionel” – după I.L. Caragiale, îndrumător Radu Bogoviț

mostra0394_1024x683

Locul II: trupa Muguri de lumină – Școala Gimnazială Lucian Blaga Baia Mare, cu piesa „La o șuetă” – compoziție proprie, îndrumători Georgeta Iuga, Mădălina Medan

mostra0365_1024x683

Locul III: trupa Cuore – Școala Gimnazială Ioan Buteanu, Șomcuta Mare, cu piesa „De-ale lui Păcală” – din literatura populară, îndrumător Onorica Tîrziu, Adina Boghian

De-ale lui Păcală4

Premiu special: trupa Stropi de speranță – Școala Gimnazială Cupșeni, structura Libotin, cu piesa „Marele turn” – autor Augusto Curry, îndrumător Mihaela Bude

mostra0405_1024x683

SECȚIUNEA INTERPRETARE – POEZIE/MONOLOG:

Învățământ primar:
Locul I: Crăciun Lara Alessia, Liceul de Arte, Baia Mare – cu poezia „În țara lui Mură-n gură” de Nina Cassian, îndrumător Ela Dumitrașcu

mostra0301_512x768

Locul II: Pop David – Liceul de Arte, Baia Mare – cu poezia „Leul deghizat” de George Topîrceanu, îndrumător Ela Dumitrașcu

mostra0254_512x768

Locul III: Ghiritan Lorena, Liceul de Arte, Baia Mare – cu poezia „Covorașul cu bucluc” de Emilia Plugaru, îndrumător Ela Dumitrașcu

Învățământ gimnazial:
Locul I: Moiș Izabela – Școala Gimnazială Recea, structura Săsar, cu poezia „Actorii” de Flavia Buref, îndrumător Anca Mihiș

mostra0396_512x768

Locul II: Nemeș Andreea – Școala Gimnazială Recea, structura Săsar, cu poezia „Bivolul și coțofana” de George Topîrceanu, îndrumător Anca Mihiș

mostra0371_1024x683