Premiile ediției a III-a a Festivalului Concurs Regional de Teatru Școlar „ION SĂSĂRAN”

Juriul format din : Aurora Prodan, actriță-președinta juriului, Alexandra Vanci actriță, Onorica Dorca – inspector pentru învățământul primar, Claudia Petrescu – director Școala Internațională Baia Mare, Ioana Popovic – director adjunct Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Baia Mare

PREMIILE  FESTIVALULUI-CONCURS DE TEATRU REGIONAL „ION SĂSĂRAN”
SECTIUNA SCENETĂ
1. PREMIUL I – trupa „Licurici”– piesa „Five o’clock” – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Baia Mare – coordonator Marina Corina
Trupa Licurici
2. PREMIUL II – trupa „Furnicuțele” – piesa „Răsfățel” – Școala Gimnazială Recea – coordonator Teodora Tămaș
Trupa Furnicuțele
3. PREMIUL III – trupa „ACT” – piesa „Ursul păcălit?” – Art Company Baia Mare – coordonator Ruxandra Lăzărescu
Trupa ACT
4. MENTIUNE – trupa „Arlechino” – piesa „Petrecere în familie” – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Baia Mare – coordonator Violeta Pop
Trupa Arlechino
5. PREMIU SPECIAL – trupa „The Force” – piesa „Ora de caligrafie” – Școala Internațională Baia Mare – coordonatori Ionela Nedelea și Gabriela Pașca
Trupa The Force
SECTIUNEA INTERPRETARE
CICLUL PRIMAR
1. PREMIUL I – Săcui Roman Maria și Pop Nina – „Unii și alții…” – Școala Internațională Baia Mare – coordonator Alina Roatiș
Pop Nina si Săcui Roman Maria
2. PREMIUL II – Husti Giulia și Brete Viviana – „Între vecini” – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Baia Mare – coordonator Voichița Rotar
Husti Giulia și Brete Viviana
3. PREMIUL III – Ștețco Rebeca – „Cum să ai părinți cuminți”- Colegiul de Arte – coordonator Ela Dumitrașcu
Ștețco Rebeca
4. MENTIUNE – Ionescu Teodora – „Mi-e frică” – Colegiul de Arte – coordonator Ela Dumitrașcu
Ionescu Teodora
5. PREMIU SPECIAL – Bucur Ilaria – „Sunt eu răsfățată?” – Colegiul de Arte – coordonator Ela Dumitrașcu
Bucur Ilaria
CICLUL GIMNAZIAL
1. PREMIUL I – Moroșanu Miruna – „Manual de utilizare a copilului”– Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Baia Mare– coordonator Camelia Chiș
Moroșanu Miruna
2. PREMIUL II – Achim Maria – „O scrisoare de la Muselim Selo”– Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Baia Mare – coordonator Camelia Chiș
Achim Maria
3. PREMIUL III – Bud Georgiana – „Atât de fragedă…” – Școala Gimnazială „I.L.Caragiale” Baia Mare – coordonator Radu Grigore Bogoviț
Bud Georgiana
4.PREMII SPECIALE
Ghiț Ionuț – cel mai prezent actor – Școala Gimnazială „I.L.Caragiale” Baia Mare – coordonator Radu Grigore Bogoviț
Ghiț Ionuț
Faur Andra – premiu special de interpretare – Liceul Teoretic „Ioan Buteanu” Șomcuta Mare – coordonatori Onorica Tîrziu și Adina Boghian
Faur Andra
PREMIILE  ASOCIAȚIEI CULTURALE „ION SĂSĂRAN”
IMG_7944
1. TROFEUL „CEL MAI BUN SPECTACOL” – trupa NONFORMAL – cu piesa „Taxa per capita” – Clubul Copiilor Cehu Silvaniei – coordonator Pop Alina Teodora
IMG_7887
2. PREMIUL „CEL MAI BUN INTERPRET” – Pușcaș David – pentru rolul din piesa „Răsfățel” – Școala Gimnazială Recea – coordonator Teodora Tămaș
Pușcaș David
3. PREMIUL „CEA MAI BUNĂ INTERPRETĂ” – Rus Miruna – pentru rolul din piesa „Doamni, doamni!” – Art Company Baia Mare – coordonator Ruxandra Lăzărescu
Rus Miruna

Căminul cultural ”Ion Săsăran” din localitatea Săsar, comuna Recea

46897235_320309222139222_2580629338865008640_n

Un grup de elevi de la Școala Internațională Baia Mare, însoțit de profesoara Irina Săsăran, au făcut o vizită de documentare în satul Săsar ca să afle mai multe despre actorul Ion Săsăran, având în vedere că duminică 25 noiembrie 2018, va avea loc la Teatrul Municipal Baia Mare, Secția păpuși, a III-a Ediție a Festivalului regional de teatru școlar”Ion Săsăran”.

46521168_1940506742733023_2558516605252272128_n

D-na bibliotecară Rodica Băbuț a prezentat ”Căminul Cultural Ion Săsăran” și panoul cu poze din interiorul căminului, apoi au făcut o vizită la un mic muzeu al satului, unde copiii au mâncat gogoși și au putut să vadă cum trăiau oamenii mai demult.

46694862_929360283920177_8966596777113288704_n46513694_307874826726379_7535381131395334144_n
La monumentul actorului Ion Săsăran din fața Căminului Cultural elevii au depus buchete de flori.

46681519_2003938313237642_6632996120115019776_n46518850_2290715437833555_8867736031642779648_n
Mulțumiri doamnei Antonia Mihali   https://www.facebook.com/antonia.mihali2  pentru superba jerbă de flori

46517004_263669171012063_155516792943411200_n

PREMII ACORDATE LA FESTIVALUL-CONCURS REGIONAL DE TEATRU ȘCOLAR ”ION SĂSĂRAN” Ediția a II-a

PREMII ACORDATE LA FESTIVALUL-CONCURS REGIONAL DE TEATRU ȘCOLAR ”ION SĂSĂRAN”
Ediția a II-a – 29 nov. 2014

PREMII SPECIALE:

Trofeul pentru „Cel mai bun spectacol”: piesa „GO Ionel” – după I.L. Caragiale – trupa Parol – Școala Gimnazială I.L.Caragiale Baia Mare, îndrumător Radu Bogoviț

mostra0388_1024x683

Premiul Asociației culturale Ion Săsăran pentru cel mai bun actor: Tiut Cristian – Școala Gimnazială George Coșbuc Baia Mare, în rolul elevului Ionescu din piesa „Castravetele” – adaptare după I.L. Caragiale, îndrumător Maria Dragoș

Castravetele13

Premiul Asociației culturale Ion Săsăran pentru cea mai bună actriță: Rus Ioana – Școala Gimnazială I.L.Caragiale Baia Mare, în rolul Goe din piesa „GO Ionel” – după I.L. Caragiale, îndrumător Radu Bogoviț

mostra0380_512x768

SECȚIUNEA SCENETĂ:

Învățământ primar:
Locul I: trupa Exploratorii – Școala Gimnazială Recea, structura Săsar, cu piesa „Călătorie în timp” – creația trupei, îndrumător Irina Săsăran

mostra0235_1024x683

Locul II: trupa Clastig – Școala Gimnazială George Coșbuc Baia Mare, cu piesa „Castravetele” – adaptare după I.L. Caragiale, îndrumător Maria Dragoș

Castravetele9

Locul III: trupa Steluțele – Școala Gimnazială Recea, structura Lăpușel, cu piesa „Ridichea uriașă” – autor necunoscut, îndrumător Teodora Tămaș

mostra0073_1024x683

Premiu special: trupa Curcubeu – Școala Gimnazială Recea, structura Lăpușel, cu piesa „Există Doamne-Doamne?” – autor eleva Costin Adina, îndrumător Anamaria Rus

mostra0317_1024x683

Învățământ gimnazial:
Locul I: trupa Parol – Școala Gimnazială I.L.Caragiale Baia Mare, cu piesa „GO Ionel” – după I.L. Caragiale, îndrumător Radu Bogoviț

mostra0394_1024x683

Locul II: trupa Muguri de lumină – Școala Gimnazială Lucian Blaga Baia Mare, cu piesa „La o șuetă” – compoziție proprie, îndrumători Georgeta Iuga, Mădălina Medan

mostra0365_1024x683

Locul III: trupa Cuore – Școala Gimnazială Ioan Buteanu, Șomcuta Mare, cu piesa „De-ale lui Păcală” – din literatura populară, îndrumător Onorica Tîrziu, Adina Boghian

De-ale lui Păcală4

Premiu special: trupa Stropi de speranță – Școala Gimnazială Cupșeni, structura Libotin, cu piesa „Marele turn” – autor Augusto Curry, îndrumător Mihaela Bude

mostra0405_1024x683

SECȚIUNEA INTERPRETARE – POEZIE/MONOLOG:

Învățământ primar:
Locul I: Crăciun Lara Alessia, Liceul de Arte, Baia Mare – cu poezia „În țara lui Mură-n gură” de Nina Cassian, îndrumător Ela Dumitrașcu

mostra0301_512x768

Locul II: Pop David – Liceul de Arte, Baia Mare – cu poezia „Leul deghizat” de George Topîrceanu, îndrumător Ela Dumitrașcu

mostra0254_512x768

Locul III: Ghiritan Lorena, Liceul de Arte, Baia Mare – cu poezia „Covorașul cu bucluc” de Emilia Plugaru, îndrumător Ela Dumitrașcu

Învățământ gimnazial:
Locul I: Moiș Izabela – Școala Gimnazială Recea, structura Săsar, cu poezia „Actorii” de Flavia Buref, îndrumător Anca Mihiș

mostra0396_512x768

Locul II: Nemeș Andreea – Școala Gimnazială Recea, structura Săsar, cu poezia „Bivolul și coțofana” de George Topîrceanu, îndrumător Anca Mihiș

mostra0371_1024x683